ŠKOLSKÝ PSYCHOLÓG
Od 3. decembra 2018 je žiakom, ich rodičom a zamestnancom školy k dispozícii
školský psychológ.
Školský psychológ poskytuje psychologické poradenstvo - venuje sa témam ako sú vzťahy (s kamarátmi a spolužiakmi, vzťahy medzi rodičmi a deťmi), učenie, školský výkon, trávenie voľného času,... čokoľvek, s čím potrebujete pomôcť a je v silách a kompetencii školského psychológa, aby s tým pomohol.
Venuje sa pozorovaniu ako súčasti orientačnej diagnostiky, všíma si deti s ťažkosťami.
Poskytuje informácie o tom, kde inde hľadať pomoc a užitočné kontakty.
Pri príprave podkladov na vyšetrenie detí u ďalších odborníkov (napr. Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) spolupracuje s inými odbornými zamestnancami školy.
Pri práci je psychológ viazaný mlčanlivosťou, riadi sa Etickým kódexom psychologickej činnosti. S deťmi spolupracuje s písomným súhlasom zákonného zástupcu (možné stiahnuť).
Pracovňu školského psychológa nájdete na prvom stupni, prvom poschodí,
vedľa "zrkadlovej miestnosti".
Psychológa v škole nájdete v priebehu celého týždňa.
pondelok 7.00 - 15.00
utorok – štvrtok 7.00 - 13.00
piatok 7.00 - 13.00
Konzultácie pre rodičov poskytuje ktorýkoľvek deň, prednostne však v pondelok, čase od 13.00 hod. do 15.00 hod. Na konzultácii je potrebné dohodnúť sa vopred osobne, telefonicky alebo mailom.
Aktuálne školský psychológ poskytuje aj online konzultácie (Signal, Messenger, Skype).
Školský psychológ: Mgr. Lenka Dibalová
Kontakt: 0914 313 313, psychologsspp@gmail.com
Úlohy psychológa
Podľa školského zákona (§ 135) je školský psychológ jednou z možností, ako žiakom, zákonným zástupcom a zamestnancom školy poskytovať odborné psychologické služby, ktoré slúžia na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia.
O náplni práce školského psychológa hovorí Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch č. 138 z roku 2019. Podľa § 24 ods. 2. „Školský psychológ v škole a v školskom zariadení okrem školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
- vykonáva psychologickú diagnostiku,
- poskytuje individuálne, skupinové alebo hromadné psychologické poradenstvo, prevenciu a intervenciu deťom a žiakom so zameraním na výchovu a vzdelávanie,
- poskytuje psychologické poradenstvo zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom,
- spolupracuje pri prekonávaní bariér vo výchove a vzdelávaní detí a žiakov,
- poskytuje súčinnosť psychológovi.“ (Podľa odseku 1. tohto § je psychológom, ktorému školský psychológ poskytuje súčinnosť, psychológ v špeciálnom výchovnom zariadení, školskom zariadení výchovného poradenstva a prevencie alebo psychológ v zariadení sociálnej pomoci.)“
Okrem žiakov, ich rodičov a učiteľov školský psychológ v škole spolupracuje so špeciálnym pedagógom, sociálnym pedagógom, výchovným poradcom, asistentom učiteľa (ak v škole pracujú tiež)... a mimo školy napríklad s MŠ, so zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie (CPPPaP, CŠPP), s lekármi, s ÚPSVaR...
Školský psychológ poskytuje kontakty a informácie o iných odborníkoch v oblasti výchovy, vzdelávania a medicíny v regióne.
Zásady práce
Školský psychológ je rovnako ako lekár viazaný tajomstvom a pre jeho prácu platí zásada dôvernosti. To znamená, že informácie, ktoré sa v priebehu svojej práce dozvie o dieťati, o zákonnom zástupcovi, o zamestnancovi školy ďalej neposúva, pokiaľ s tým dotknutá osoba nesúhlasí.
O tomto i o možných výnimkách je každý, kto spolupracuje so školským psychológom, jeho veku a rozumovým schopnostiam primeraným spôsobom ústne informovaný.
O zásadách práce školského psychológa hovorí i dokument Informovaný súhlas – spolupráca so psychológom, ktorý pred začatím spolupráce psychológa s dieťaťom podpisuje jeho zákonný zástupca.
Pri vykonávaní psychologickej činnosti sa školský psychológ riadi pravidlami v Etický kódex Slovenskej komory psychológov a tiež dokumentom Etika práce školského psychológa Asociácie školskej psychológie.
Spolupráca so školským psychológom je dobrovoľná. Nikoho k nej nemožno nútiť, možno ju len ponúkať alebo odporúčať.