Zelená škola je medzinárodný výchovno-vzdelávací program existujúci na Slovensku od roku 2004. Je určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Zámerom programu je riešenie potrieb školy realizáciou vzdelávacích aktivít nielen žiakmi, zamestnancami, ale aj rodičmi. Za ich úspešné realizovanie a vzájomnú spoluprácu si môžeme obhájiť titul Zelenej školy. Zo siedmich tém si naša škola zvolila tému „Potraviny“, na ktorej budeme pracovať v období rokov 2023-2025.
Na ceste k zmene využívame metodiku 7 krokov:
1. Vytvorenie kolégia Zelenej školy,
2. Environmentálny audit školy,
3. Environmentálny akčný plán,
4. Pro-environmentálna výučba,
5. Eko-kódex,
6. Monitoring a hodnotenie,
7. Informovanie a spolupráca.
Členovia kolégia Zelenej školy
Pedagógovia: Natália Blahová
Zuzana Šušorová
Žiaci:
Lenka Demčíková – 4.ročník
Zuzana Veverková – 7. ročník
Alexandra Palacková – 7. ročník
Viktória Vlčková – 8. ročník
Viktória Medveďová – 8. ročník
Environmentálny audit našej školy k téme „Potraviny“
pre certifikačné obdobie 2023-2025
Pozitíva
Negatíva
- Máme záhradku, bylinkovú špirálku.
- Vlastné ovocné stromy.
- Vyučovací predmet “Viem čo zjem”
- Separujeme a kompostujeme.
- Používanie jednorazových obalov počas niektorých školských akcií.
- Nevyužívanie školského ovocia.
- Používanie mikroténových vrecúšok.
- Plytvanie jedlom v školskej jedálni.
- Podávanie jogurtov, džúsov a sladkostí v jednorazových obaloch.
- Slabšie vedomosti žiakov o kvalite potravín.
Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré denne robia kroky na zníženie ekologickej stopy, robia, čo učia, učia inak a svojím konaním inšpirujú rodičov aj samosprávy. Cieľom programu je podporiť vzájomnú spoluprácu zmenou svojho environmentálneho správania, čím prispejeme k zmierneniu vplyvu školy na klimatické zmeny.
https://zsppolhora.edupage.org/album/#photos:album:765
Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Škola je motivovaná k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia.
Realizácia programu podporujeme na škole priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická a holistická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie. Na školách zapojených v programe dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.
Pohronska_Polhora_Spojena_skola_EAP_Potraviny_schvaleny_do_2025.docx
Pohronska_Polhora_Spojena_skola_EAP_schvaleny(2).docx
Správy zelenej školy:
Zelená škola v mesiaci Marec v znamení potravín
Žiačky si počas marcového stretnutie kolégia Zelenej školy naplánovali a rozdelili ďalšie úlohy pri celozrnných palacinkách, ktoré si spoločne pripravili a vychutnali.
Pre žiakov vytvorili dotazník o stravovaní sa v školskej jedálni. Zámerom dotazníka bolo zistiť, ktoré jedlá žiakom chutia viac alebo menej, v snahe o zníženie potravinovému odpadu zo školskej jedálne.
Žiačky kolégia informovali o aktivitách Zelenej školy mladších žiakov, počas hodiny Viem čo zjem pomohli žiakom s vyplnením dotazníka .
Úspech zožala krabica v školskej jedálni slúžiaca pre prídavok k obedu akým je napríklad ovocie. Deti, ktoré ho nechcú, vložia ovocie do krabice, aby si ho naopak záujemcovia mohli zobrať domov. Tak predchádzame zahodeniu ovocia na ceste, prípadne v koši.
Naša p. vedúca kuchyne sa zúčastnila vzdelávania v Zaježovej k téme Potraviny, zoznámila sa so súčasným zdravým trendom pri príprave jedál a vymenila si skúsenosti s vedúcimi kuchýň iných škôl. Napokon predstavila plán našej školy pre RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20348/453652
Pre žiakov 7. triedy pripravila menší kurz tvorby jedálneho lístka v súlade s materiálno - spotrebnými normami, kde mali možnosť zistiť a nahliadnuť do práce vedúcej kuchyne.
Aj tento rok sa na našej škole uskutočnil misijný bazár, počas ktorého žiaci pripravovali a predávali rozličné jedlá. Aby sme predišli ich plytvaniu, prípadne použitiu jednorazových obalov, žiaci 6.B si pod vedením p. uč. Kurajdovej pripravili informačný plagát a osobne urobili osvetu v jednotlivých triedach.
V školskom roku 2022/2023 pokračujeme v realizácii projektu Zelená škola.
Čo je nové v Zelenej škole v apríli a máji?
Po zime a našich zimných aktivitách nastala dlho očakávaná krásna jar a teplé mesiace. S chuťou trávime vonku čas a učíme sa stále nové veci.
1.apríl nepatrí len žartom, ale aj nášmu vtáctvu. Tento deň sme si obohatili aktivitami o vtákoch, veľa sme sa dozvedeli o ich hniezdení a vajíčkach. Hľadali sme potratené vajíčka na školskom dvore. Mali sme možnosť držať v ruke lebku dravca.
20.máj je svetovým dňom včiel, bez ktorých nie je možný život na zemi a preto im patrí naša pozornosť. Formou pexesa sme sa oboznámili s faktami o včelách. Pomocou krásnych učebných pomôcok vieme, ako sa včela vyvíja. Vonku sme hľadali „zlaté zrnká“, v ktorých boli ukryté otázky o včelách. No najkrajšou aktivitou bolo započúvanie sa do bzukotu včiel, ktoré usilovne pracujú na našom školskom dvore a na tom, aby sme mali požehnanú úrodu ovocia.
Zimná zelená škola
Naši najmenší nezaháľajú ani v zimnom období a realizujú aktivity Zelenej školy. Zima nám ponúka toľko krásnych možností ako sa realizovať a skúšať nové veci, bádať a experimentovať.
Sneh ako výkres:
Primrzlo nám a to bola možnosť zistiť a oboznámiť sa so skupenstvami vody hravou formou – pevné, kvapalné. Vodu sme si zafarbili potravinárskym farbivom, dali sme ju do rukavíc a cez noc pri mínusových teplotách nám krásne zamrzla, čím sa zmenila na ľad.
A v neposlednom rade nezabúdame ani na zvieratká v lese. Urobili sme im pestrofarebnú a chutnú hostinku.
Novembrová Zelená škola
Človek ten má zmyslov päť, náš „škôlkarik“ vie to hneď!
Kde inde, ako v prírode sa dajú lepšie otestovať naše zmysly. Vyskúšali sme si to aj my, v našej materskej škole.
Keď je večer krásna hviezdna obloha, vieme na nej nájsť rôzne súhvezdia, ktoré sme postupne spoznávali aj my v našej materskej škole. Okrem hráškových súhvezdí, ktoré sme skladali v triede z hrášku, sme sa vybrali von a s pomocou kamienkov sme si vyskladali aj kamienkové súhvezdia.
Poznáte niektoré podľa názvu?
Mesiac október nám okrem krásne sfarbených listov odkryl aj iné tajomstvá lesa. Prostredníctvom mobilnej aplikácie – Atlas húb sme mohli spoznávať huby v neďalekom lese. Hneď sme sa dozvedeli názov huby a aj to, či je jedlá, alebo naopak jedovatá. Hľadanie húb v lese nás veľmi bavilo.
O tom, že sme šikovní sme sa presvedčili na našom školskom dvore, na ktorom sme pohrabali lístie. Už nám ostáva len veriť, že v kope lístia si nájde svoj domček kamarát ježko.
Jeseň je bohatá aj na prírodný materiál, z ktorého sa dá vyrobiť veľa pekných vecí. A tak sme si vyrobili gaštankov.
September nám okrem výdatného dažďa priniesol aj krásne slnečné dni, ktoré sme využili na „učenie sa“ vonku. Jesenná príroda nám okrem farieb ponúka aj veľa prírodného materiálu, ktorý sme využili pri našom spoznávaní tvarov – kruh, obdĺžnik, štvorec a trojuholník. Pozrite sa sami, ako sa nám darilo...
V školskom roku 2021/2022 pokračujeme v realizácii projektu Zelená škola.
OZNAM
Uplynuli dva roky odkedy je naša škola zaregistrovaná v programe „Zelenej školy“, počas ktorého sme pracovali na téme Zeleň a ochrana prírody. Počas tohto obdobia sme sa spolu s deťmi snažili vytvoriť priestor na vzdelávanie v školskej záhrade, aby sme lepšie poznali a pochopili vzťahy v prírode. Náš projekt končí a nastáva čas hodnotenia našich aktivít. Pri tejto príležitosti dňa 8. júna 2022 budeme mať hodnotiaciu návštevu z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré je súčasťou Nadácie FEE – Foundation for Environmental Education. Hodnotiteľky sa oboznámia s realizáciou programu na našej škole a overia jej súlad s pravidlami a metodikou. Na základe výsledkov hodnotenia rozhodne Rada Zelenej školy o udelení, príp. neudelení titulu a vlajky „Zelená škola“.
Zavŕšením našej práce je ekokódex vyjadrujúci hodnoty našej školy, ktoré sme nadobúdali počas dvoch rokov zapojených v programe „Zelená škola“.
Zelená škola máj2022
Zelená škola v mesiaci apríl 2022
Zelená škola v mesiaci marec 2022
Zelena_skola_v_mesiaci_marec.docx
Zelená škola v mesiaci október 2021
Čo sme sa dozvedeli o sovách....
Posledný septembrový deň do našej základnej a materskej školy zavítal ekológ z NP Muránska planina, aby nám porozprával zaujímavosti o sovách, ktoré nazývame aj lesní duchovia.
Do Materskej školy si priniesol kamaráta Vincka, ktorému sa deti veľmi potešili. Vincko okrem toho, že deťom prestavil svojich sovích kamarátov, porozprával veľa nových informácii, s deťmi si zasieval, zatancoval a pozrel krátku rozprávku. Veru bolo nám veselo....
Krásne jesenné tvorenie
Slnečné jesenné dni sme si užili na čerstvom vzduchu. Zbierali sme šišky, listy, kamene, halúzky, ktoré sa pod šikovnými rukami našich najmenších menili na hotové umelecké diela. Podarilo sa nám so šišiek vytvoriť domčeky, kvietky ale aj baletky. Veď posúďte sami....
Zelená stena
Na vysádzaní zelenej steny sa podieľali aj rodičia, veľmi pekne im ďakujeme. Veríme, že sa všetko, čo sme posadili na jar zazelená.
Členovia kolégia si pri prvom stretnutí rozdelili úlohy.
Niektoré z nich sa v mesiaci september podarilo realizovať. Vytvorili sme záhon pre pestovanie liečivých byliniek, ubytovanie pre ježkov tzv. ježovník. Opravili sme hmyzí hotel.
Rdičia škôlkarov počas spoločnej brigády nanovo vysadili rastliny tvoriace zelenú stenu.
Bylinkovú špirálu sme doplnili maľovanými kameňmi s názvami byliniek.
Jednotlivým triedam 1. a 2. stupňa sme pripomenuli aktivity Zelenej školy prostredníctvom pracovného listu, v ktorom žiaci zisťovali, čo sa v areáli našej školy zmenilo a vylepšilo, či už v náš prospech alebo prospech ďalších obyvateľov nášho okolia.
___________________________________________________________________________________________________
ŠK. rok 2020/2021
Keď robíme, čo učíme, alebo Dalton realizovaný vonku!
Posledný deň v týždni /piatok/ patrí Daltonskému bloku, na ktorý sa deti veľmi tešia. A o to viac sa tešia, keď je iný ako doposiaľ a realizuje sa vonku, na čerstvom vzduchu!
Kvetinoví fotografi: Keď sa dá svet vidieť cez kvety
Nakresli kvietok, dozdob ho prírodninami.
Posaď si kvietok!
Spoznávame a chránime les !
Naučili sme sa spoznávať a správne pomenovať stromy, ktoré máme v areáli školy.
Niekoľko stromčekov sme si aj posadili, budeme veriť, že sa im na našom školskom dvore bude páčiť a budú nám pekne rásť.
V utorok sme si s pomocou našich pani učiteliek zhotovili vŕbový domček, na ktorý sa nesmierne tešíme, keď sa nám zazelená.
A samozrejme piatkový Daltonský blok patril lesnej téme a tak sme si vyrobili hmyzie domčeky, ktorým nájdeme vhodné miesto a veríme, že sa stanú domovom pre véééééľa hmyzích obyvateľov.
Príprava a úprava školského pozemku na vysievanie kvitnúcich bylín
V posledných desaťročiach množstvo a rôznorodosť voľne žijúcich opeľovačov klesla. Cieľom spoločnosti je zastaviť ich pokles. Aj naša škola sa chce pridať k tejto iniciatíve a „zriadiť bufet“ pre opeľovače.
Kliknite pre zobrazenie fotoalbumu- búdky
Príprava bylinkovej špirály
Liečivé bylinky by nemali chýbať v žiadnej domácnosti a ani v tej školskej. Preto sme sa rozhodli vytvoriť miesto na vysadenie byliniek. Dievčatá zo starých tehál vyrobili bylinkovú špirálu, chlapci nakopali a navozili zeminu, ktorou vyplnili priestor v špirále.
Kliknite pre zobrazenie fotoalbumu- príprava pozemku
Pripravená špirála sa dočkala svojho obyvateľstva. Zasadili sme tu priesady bylín – mäty, medovky, ligurčeka, tymiánu a šalvie. Už sa len o ňu dôsledne starať, nech rastie do krásy
Kliknite pre zobrazenie fotoalbumu- bylinková pyramída
Hmyz na lúke
Minulý týždeň v našej škôlke patril hmyzu. Dozvedeli sme sa veľa nového a zaujímavého ale aj to, že hmyzu sa vôbec nemusíme báť.
Počasie sme mali krásne a preto sme si vonku aj zacvičili. Zdolávali sme prekážky ako mravčekovia.
Na školskom dvore sme sa zahrali na Hmyzích pátračov- hľadali sme a pozorovali hmyz. Spoznávali sme ich prírode domčeky. Chytili sme chrústy, mravce, pavúky. Našli sme aj slimáky J. Odchytili sme ich a zblízka pozorovali v špeciálnych pohárikoch, keď sme sa vynadívali pustili sme ich do prírody. Na správne identifikovanie nám poslúžili špeciálne pomôcky.
Plnili sme úlohy, kto nájde najviac hmyzu.
Zvládli sme aj prvé rovesnícke vzdelávanie. Žiačky piateho ročníka nám prišli porozprávať o hmyze. Ukázali nám krásne motýle a obdarovali nás „motýľmi z motúzika“.
A najzaujímavejší hmyzí poklad na našom školskom dvore sa nám ukázal sám.
„Bylinkobranie“ alebo
komu sa nelení, tomu sa zelenív Zelenej škole
Naši „najmladší“ / materáčikovia nezaháľajú ani počas prázdnin. Bylinky v našej bylinkovej špirále prázdniny nemajú a my sa o ne musíme postarať. Začiatkom augusta sme sa s veľkou radosťou pustili do zberu skvostnej a bohatej úrody. Naozaj platí komu sa nelení, tomu sa zelení.
Postupovali sme na základe toho, čo sme o zbere nami vysadených byliniek vedeli a naučili sa. Fantastická, dych vyrážajúca vôňa bola dôkazom toho, že sme urobili všetko preto, aby sme mali takúto úrodu. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy si z nich uvaríme voňavý čajík alebo nimi naplníme vonné vrecúška.